saw
03 فروردین 1402 - 15:31

تحقق شعار سال به تغییررفتار بانک‌ها نیاز دارد

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: یکی از الزامات تحقق شعار سال به ویژه رشد تولید تغییر رفتار بانک‌ها در پرداخت تسهیلات حوزه تولید است و برای اینکه تولید بتواند رشد کرده و تورم کنترل شود، باید بروکراسی اداری برای پرداخت تسهیلات تولید به حداقل برسد.

لطف‌الله سیاهکلی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قزوین با بیان اینکه تحقق شعار سال 1402 «مهار تورم و رشد تولید» نیاز به محرک‌هایی دارد، اظهار داشت: یکی از الزامات تحقق شعار سال به ویژه رشد تولید تغییر رفتار بانک‌ها در پرداخت تسهیلات حوزه تولید است و برای اینکه تولید بتواند رشد کرده و تورم کنترل شود، باید بروکراسی اداری برای پرداخت تسهیلات تولید به حداقل برسد.

وی اضافه کرد: در سال گذشته شاهد بودیم که بسیاری از بانک‌ها برای جبران ناترازی مالی خود در مقطعی جلو پرداخت برخی تسهیلات بانکی را گرفتند که در نهایت این کار زیان‌هایی را به تولیدکنندگان وارد کرد. بنابراین یکی از الزامات و محرک‌های تحقق شعار سال این است که موانع پرداخت تسهیلات برداشته شده و سیاست‌گذاری بانک‌ها در این حوزه اصلاح شود.

سیاهکلی ادامه داد: با وجود اینکه روش‌های مختلفی برای تأمین منابع مالی حوزه تولید وجود دارد، اما در کشور ما همچنان بانک‌ها منبع اصلی تأمین نقدینگی و سرمایه مورد نیاز تولیدکنندگان محسوب می‌شوند و به همین خاطر رشد تولید نیازمند همراهی نظام بانکی کشور است و امسال باید نظام بانکی همت کرده و تسهیلات را با سود مناسب‌تری در اختیار تولیدکننده‌ها بگذارد.

وی یادآور شد: مهار تورم و رشد تولید 2 روی یک سکه هستند و به همین خاطر انتخاب این شعار برای سال جدید نشان از نگاه هوشمندانه و دقیق رهبر معظم انقلاب به حوزه اقتصاد دارد؛ چرا که هر چقدر تولید رشد کند، به همان میزان هم تورم کاهش پیدا می‌کند و هر چقدر هم تورم کمتر شود، ریسک تولید در کشور به حداقل می‌رسد.

نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس در بخش دیگری از این گفت‌وگو با تأکید بر لزوم توسعه بازارهای صادراتی از طریق دیپلماسی اقتصادی گفت: یکی از دلایل راکد ماندن بخشی از ظرفیت واحدهای تولیدی ما این است که ظرفیت تولید آنها بیش از نیازهای داخلی است و اگر صادرات غیرنفتی ما توسعه پیدا کند، ظرفیت‌های راکد این کارخانجات فعال می‌شود.

سیاهکلی افزود: یکی از اتفاق‌های بزرگی که در حوزه دیپلماسی در انتهای سال 1401 رقم خورد و شاهد امتداد آن در سال جدید هستیم، ازسرگیری روابط با کشور عربستان است که علاوه بر کاهش تنش‌های سیاسی می‌تواند بازارهای صادراتی کشورهای عربی و خلیج فارس را به روی محصولات ایرانی باز کند و به همین خاطر باید هوشمندانه و هنرمندانه از این فرصت استفاده کنیم.

وی ادامه داد: کشورهای حوزه خلیج فارس تا امروز یکی از مشتریان پرسود و پرمنعت برای شرکت‌های آمریکایی و اروپایی بدهند و باید بتوانیم از ثروت این کشورها برای تقویت اقتصاد ملی بهره بگیریم.

انتهای پیام/ن

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1106363